Programování RC soupravy HK-T6A

V zahraničním obchodě HobbyKing si lze pořídit levnou, ale spolehlivou 6-kanálovou RC soupravu HK-T6A za necelých 25$ která pracuje na frekvenci 2,4GHz .

HobbyKing
RC souprava

Slabou stránkou soupravy je nutně použít pro přeprogramování různých nastavení, mixů, velikosti výchylek, reverze nějakých kanálů program.  Vyzkoušel jsem celou řadu. Seznam programů lze najít na tomto odkazu . Budeme k tomu potřebovat kromě zmíněného programu a počítače nebo notebooku s operačním systémem Windwos nebo Linux speciální USB kabel .  Pro práci v terénu by bylo vhodné využít některých odkazů a použít PDA. Pokud máte, nebo seženete vhodný typ, pro který byl program napsán a vyzkoušen, máte vyhráno. U jiných typů například u mého Loox 420 jsem ale v tomto směru jsem narazil a ztroskotal na funkčnosti ovladače, který spojuje USB nebo serial (COM) kabel se zařízením PDA.

A tak jsem oprášil své bývalé znalosti s programováním mikročipů a pokusil se najít řešení, které bude pracovat v terénu, bude mít nějakou paměť pro přechodné uložení stavu  bez použití PC notebooku nebo  PDA.  Výsledný programátor může plně nahradit PC a může uchovat až 5 modelů.
Co bude potřeba?

  • nějaká univerzální vývojová deska pro mikroprocesor ATMEGA8 samozřejmě se zmíněným mikroporcesorem. Jednostrannou desku plošného spoje si můžete zhotovit i sám podle mého upraveného návodu, vycházejícího z různých osvědčených zdrojů. Deska musí mít přístupné pokud možno všechny porty. Je vhodné, aby obsahovala ISP konektor pro programování.
  • LCD zobrazovač 16znaků /2 řádky. Vhodný je typ 44780, který jsem sehnal na internetu v ceně od 2 dolarů. Pokud použijete jiný typ, je nutné upravit zdrojový soubor lcd.h a lcd.c.
  • Vysílač má standardně nastavený přenos 115,2 bps. Aby byla synchronizace na tomto kmitočtu bezchybná, je třeba podle katalogového listu použít vhodný krystal.  Já jsem použil 7,3728 MHz, který lze bez problému sehant za cenu do 15,-Kč.
  • Pokud si hodláte zmíněný programátor sám naprogramovat a nevyužijete možnost kamarádů, kteří vám ATMEGA8 naprogramují, budete potřebovat nějaký programátor. Já jsem sehnal USBASP programátor hotový za 16$ zde. Odkaz obsahuje i driver pro Windows.  A nějaký program, který umí zdrojový program přenést přes USBASP programátor do desky procesoru.  Pro úpravu programů doporučuji AVR Sttudio verze 4, které je možno stáhnout z tohoto odkazu (po registraci a překladač jazyka C  WinAVR.
  • Další drobné součástky, konektory,  rezistory, LED diody, mini-DIN 4 konektor pro spojení vysílače a desky. Zapojení tohoto konektoru zde
  • Vhodné napájení obvodu asi 5V , například 4xNiMH akumulátory 1,2V. V prvních verzích jsem použil napájení přímo z vysílače přímo z konektoru vysílače, ale zřejmě proud pro napájení LCD je příliš vysoký a objevovaly se potíže.  Po úpravě (snížení napětí děličem) by bylo možno napájet programátor přímo z konektoru pro napájení vysílače.